Linux kontra Windusy......

18. srpna 2006 v 10:37 | Synek
Dědo, bez teho Linuxa nesi moderni!.............

Už sem zpominal, jak sem fotrovi montoval kompjuter po jeho vlastnym abgrejdu aby mohl hrať svoje střilačky. Temu předchazela ešče jedna akce jak z ustavu pre nesvepravne jedince. Synovec asi před dvuma rokama začal pronikat do taju kompjuterske mafie a bruzdal po ruznych forach, kde mu pomaly nahustili do paly, že iba Linux je to, co z něho zrobi odbornika. Bo ešče němal vlastny kompjuter, ovanuty vlastnym genyalnym planem na perestrojku dědoveho kompa, pustil sa do experimentu s jeho kompom. Navic jeho kamoš Skřyvan mal v tej době Linux na svym kompu a němohol si to vynachvalit! Že ho kupil v Tesku v akciji a Linux tam byl odborně nastaveny, to pomlčal. tvařil sa, že to tak vyšteloval on. Synovec dorazyl k fotrovi a začal ho poučovat. "dědo, s tym Linuxem je všecko lepšejše, je to taky moderny system, ale bo ho stavi enem borci co tomu rozumja, tak to všecko šlape, nebudeš tam mit ty cyparny jako su mesenžři, eksplorery, mediaplajery a ine sračky. Navic ti lepše pošlape internet a nebudeš furt chytat vyry. Linux je zadara a fajny jak cyp! Instalaca je jednoducha a všecko vim jak na to. Pod pazuru krabicu s Linuxom, ktery mal od kamoša a třicet stranek rad a navodu co postahoval z interneta.
Začal odbornym studyjem navoda, pak vrazyl cedečka do mechaniky a začal instalovat. Ten přesny postup jeho instalace neznam, bo sa mi pak pol roka vyhybal, a postupoval pry tak, jak mu poradili všeci odbornici na tych forach, aj s kymsyk parazu volal a radil sa s paru odbornikama cez telefon, ale vo finale to dopadlo tak, že sa kompjuter tvařil jak Atari s kazeťakom a černobilym Merkurem misto monitora. Pomazal všecko, co našel, přeplacal všecko co sa povedlo, povolal Skřyvana a dva dny to ladili a štelovali. Vypotili hektolitre potu, hadali se jak psyska, kamaradili se jak Čuk a Gek a vysledok byl jaksyk nepovedeny. Fotrovi už svitalo, že cosyk neni normalni, svrbili ho prsty bo už dlouho nestřilal, a z vyrazu tych dvuch pajtašu vytušil, že to asi nebude tak rychle hotove.
Druhy den mi poslal ezemesku, esli nemam cestu na Ostravu a že ma už dluho neviděl a bo mama pry robi v sobotu oblubenu svičkovu, tak esli nechcem dorazit už ve čtvrtek. Že aj na naftu přispeje, bo ma dluho neviděl. Volal sem mu zpatky, esli nebyl na šachtě na ekskursji a nejebnul se o hajcman do hlavy, bo sem tam byl minulu sobotu. Pry ne a těšisa sa všeci na mě jak Zeman na duchod. a že tam je Davča a cosyk mu nahrava do kompjutra, vjac neprozradil a tipnul mi spojeni. On je naa vnuka vysazeny, všecko mu dovoli, odpustil mu aj podřeny blatnik na Jarysu a to je už vykon, bo mi nechtěl pučovat stodvacitku ani dva roky po autoškole. I teraz občas dela krky jak chcem pučit Jarysa když potřebuju cosyk vyřidit a něsem autom v Ostravě. Na auto je foter haklivy jak Havel na Dašu. Bolo mi jasne, že jak chce abych dorazil už vo čtvrtek, tak sa cosyk robi a nebude enem o vymetani vyru či novym učeni přistupu na servis 24.
Foter zadumany a s neskryvanym vydechom ma vital už na parkovišťu, dokonce aj kabelu mi chtěl pomahať tahat do schodu. Prva veta bola o tym, že ma už v ledničke vychlazeneho radegasta ať si vylepšim chutě z tych pražskych patoku a mam kupila ty fajne klobaski a už sa vaři na pecu. Neobvykle ticho po přijezdu domu už signalizovalo že cosyk neni normalne. Mama něhoni kondomy po monitoru, ani nehra solitara, lušti křižovku v kuchyni, Petru v hubě a usmiva sa jak by balila Toma Krujza.
Jeden pohlad na kompjuterovy kutek mi prezradil, že se stala jakasyk tragedia, bo všcko uklizane, synovec poodnašal hrnky od melty, vyklepaldrobky z klavesnice a pul hodiny před mym přijezdom zmizel s tym, že musi na Dubinu, bo slubil mamě že si uklidi v pokojiku. Lapnul sem na řiť a nastartoval kompjuter. vyžahnul sem teho radka do seba na jeden lyk a poručil si druheho. Jak sa na mě zašklebil tučňak bolo mi všecko jasne.
Reinstalce zpatky na Windusy bola naročna bo ten odbornik šteloval i Bios a docela sem se zapotil. Nakonec sem všecko uvedl do puvodneho stavu a u teho vypil minimalne šest radegastu a tři kavy. Zbytek vykenda sem travil duraznym školenim fotra. Statečnym vykonom foter branil synovca, že to synek myslel dobře a že sem měl radši doštelovat ten Linux. Vysvetloval sem mu, že Linux je vyvojařsky experiment, že to neni pro takeho uživatela jak je on a že ja bych ho nechtěl ani s odměnu za odvahu. Že devadesat procent tych odborniku na tych forach maji sami doma windusy a na linuxaře si iba hraju. Že naučit sa všechno s linuxom tak, aby mu nahradil windusy je skoro steně jednoduche jak naučit Grossa chodit do roboty. Že nesem na Linux žadny odbornik ale v robotě sme mali taky jednoho ajťaka co nam chtěl přerobit kompy a siť na Linuxy a sme radi, že aspon čast z nas ma eply a nebyla učastnikom teho vybucha, ktroy malem položil celu zaběhnutu firmu. Že Linuxu fandi mladi nadšenci, co maji rozděleny dysk a s linuxom si hraju, ale jak chcu hrat jakusyk fajnu novu hru, tak stejnak nabutuju windusy a paři. Pre nazornu ukazku sem mu nainstaloval Operu a poručil ať si chvilu serfuje po netu. eště sem ani nedokuřil cigaro v kuchyni a už nahlas cypoval na celyobyvak, že to je na p... a že chce zasa eksplorera. Tym pochopil a zmlknul. Nazorna ukazka, že jak sa mu zmeni menyčko a tlačitka v navigacii, byť je to dost podobne, tak sa z jeho znalostma zamoce a nevymoce bez pomoci. A bo je nechuť učit sa novym vjecam je stejna jak Parubkovo odstupeni a uznani prehry ve volbach, tak to pochopil.
S vykřikom že teho gyzda rozerve jak hadru, urve mu palu a hodi do ksychtu, šel pařit nyt for spid.
Vaš Synek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mavater mavater | Web | 21. srpna 2006 v 11:57 | Reagovat

Hmm Linux vývojářsý experiment?! Lol! Linux je fajnový systém. Není vhodný pro každého, ale je to dobrý systém :-)

2 Frant. M. Frant. M. | 21. srpna 2006 v 13:42 | Reagovat

To, že ďed nedokáže více, než odklikat ikonky v IE, nevadí. Vadí, že je to použito jako důkaz pro odsouzení jiného software. Linux je kvalitní operační systém, pokud má někdo zájem, může se jeho studiem mnoho naučit a to mu může pomoci při ošetřování i jiných operačních systémů. Na produktech Microsoftu se naučí být uživatelem, klikačem. Na Linuxu může, pokud umí, laborovat. Respektuji humornou formu příspěvku, ale pokud někomu, byť i humorně řeknu, že je vůl, má právo se urazit, i když třeba volem není. Ty vole.

3 Frant. M. Frant. M. | 21. srpna 2006 v 14:03 | Reagovat

Také je z článku jasné, že autor je odborníkem speciálně na Microsoft Windows, dokonce zvládne instalaci, protože netuší, že Linux nastavení BIOSu ignoruje, nepotřebuje ho. Proto doporučuji, aby se autor věnoval srandičkám, v tom je fakt dobrý, ale neposuzoval kriticky to, k čemu není kvalifikovaný a kompetentní. Další mínus pro MS -> odnaučuje lidi myslet. Dělá z nich pouhé konzumenty. Nová totalita: nepřemýšlej a kupuj!

A bez Unixových systémů by nebyl internet tam, kde dnes je a bez internetu by nebyl MS tam kde je.

Takže nezjednodušovat, náhodou si někdo tento blog bude číst a bude uveden v omyl. To se týká i článku o 68 roce, ale to se mi komentovat nechce. Škoda slov.

4 Synek Synek | 21. srpna 2006 v 14:10 | Reagovat

frantiku, je něhanim Linux, ja som s nim i robil, znam asi tři luďi co temu fakt rozumi a dokažu Linux aj rozbehat, ale taky desitky takych, co to maju iba jako modnu berlu aby boli IN. Mi v Linuxu nechodi to, co ma živi a inač je každeho vjec co si na kompjuter nainstaluje. Ten Bios bohužal potřebuje každy operačny system.

5 sranda sranda | E-mail | 22. srpna 2006 v 0:14 | Reagovat

taku volovinu moze napisat fakt len synek

6 Pingwin Pingwin | 22. srpna 2006 v 0:36 | Reagovat

S tim biosem ma Synek pravdu a co se tyce opery bych jako nazornou ukazku zvolil radeji firefox ten vychazi z open-source stejne jako linux.

Linux pouzivam jako hlavni system a urcite po tech letech bych se k widlim nevratil ani za zlate hovno...

Je to o tom chtit se necemu naucit a klikat muze bfu stejne pohodlne jako ve widlich pokud chce

zdar

7 elde elde | 29. srpna 2006 v 13:37 | Reagovat

To ze na Synkove "eplu" je take unix, to mu jaksi nekdo pozapomel rict :-).

8 square square | 29. ledna 2008 v 18:30 | Reagovat

kubuntu with compiz fusion rulz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama